EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 610 3100

Apteekrid soovitavad: mis peaks olema koduapteegis?


Apteekrid soovitavad: mis peaks olema koduapteegis?

Azeta.ee internetiapteegi distantsilt nõu andvad apteekrid märkavad, et viimasel ajal soovib üha rohkem kliente koduapteeki komplekteerida ja olla valmis igaks elusituatsiooniks. Asjatundjad juhivad aga tähelepanu, et ravimitel ja muudel meditsiiniseadmetel on piiratud säilivusaeg, mistõttu tuleks eelistada ratsionaalsust ning koduapteegis võiks olla vaid see, mida päriselt vajatakse – esmased ja hädavajalikud ravimid ning meditsiiniseadmed.
 

Apteekrid soovitavad: mis peaks olema koduapteegis:


•    Vahendid haavade eest hoolitsemiseks ja põletuste ravimiseks. Igas koduapteegis peaksid olema vahendid, mida võib vaja minna vigastuse korral. Need on spetsiaalsed vahendid haavade desinfitseerimiseks: vesinikperoksiid, pihustatavad naha antiseptikumid, mis ei kahjusta haavu (ei sobi käte desinfitseerimiseks ette nähtud vahendid). Soovitatav on ka varuda steriilseid sidemeid haavale kinnitamiseks, plaastreid, steriilseid kääre. Põletuste korral – pantenoolivahtu või põletusgeeli.
•    Vahendid vigastuste korral. Venituste või nikastuste puhul on soovitav, et koduapteegis oleks elastsed sidemed, oluline on vaid, et neid ei pingutataks liigselt, et mitte häirida vereringet. Vigastuse korral aitavad ka spetsiaalsed ühekordsed külmakotid ja valu leevendavad salvid.
•    Allergiaravimeid. Isegi neil, kes tunnevad, et nad ei ole allergikud, soovitatakse koduapteegis omada käsimüügis müüdavaid allergiavastaseid ravimeid.
•    Valu, põletiku ja kehatemperatuuri alandamiseks. Selleks sobivad ravimid, mis sisaldavad toimeaineid ibuprofeeni või paratsetamooli. Mõlemad ravimid vähendavad valu, kehatemperatuuri ja omavad põletikuvastast toimet. Lisaks ibuprofeenile ja paratsetamoolile on apteegis ka teisi valikuid nagu deksketoprofeen, naprokseen ja diklofenak.
•    Kõhupuhituse ja kõhulahtisuse puhul. Koduapteegis peaks olema seedimisfunktsiooni parandavaid ravimeid. Kõhulahtisuse korral võib kasutada diosmektiidi või loperamiidi. Abiks on ka elektrolüüdid, mis kompenseerivad vee ja soolade kaotust organismis pärast kõhulahtisust või oksendamist. 
•    Ravimid külmetuse puhul. Nende hulka kuuluvad imemistabletid või pihustid kurguvalu, nohu, köha korral, kombinatsioonid paratsetamooli ja teiste haiguse sümptomeid pärssivate ravimitega.
•    Lastele ette nähtud ravimid. Kes kasvatavad imikuid või väikelapsi, on soovitav koduapteegis omada spetsiaalselt lastele mõeldud ravimeid allergia, valu, palaviku, kõhulahtisuse jms vastu.
•    Kiirtestid. Pandeemia püsimisel on soovitatav koduapteegis omada igale pereliikmele vähemalt üks antigeeni kiirtest, et vajadusel tuvastada võimalikku haigestumist koroonaviirusesse.
•    Tähtsamad meditsiiniseadmed. Samuti on soovitav, et igas kodus oleks termomeeter, vererõhuaparaat ja pandeemia ajal ka pulssoksümeeter, et mõõta südame löögisagedust ja vere hapnikusisaldust.
•    Isiklikult vajalikke ravimeid. Samuti on soovitatav varuda piisavas koguses retseptiravimeid ja muid regulaarselt kasutatavaid või arsti poolt välja kirjutatud ravimeid.


Apteekrid soovitavad igal aastal koduapteegi sisu üle vaadata ja kontrollida ning kasutamata ja aegunud ravimid apteeki tagastada. Selleks, et sobimatuid ravimeid koguneks minimaalselt piisab, kui koduapteegis on väike kogus hädavajalikke ravimeid ja meditsiinitarbeid, et vajadusel saaks kiiresti reageerida.


Koduapteeki komplekteerides on soovitatav konsulteerida apteekriga, kes aitab valida kogu perele sobivad vahendid ning annab nõu, kuidas ravimeid õigesti kasutada, doseerida ja kombineerida. Koduapteegi kohta saate tasuta konsultatsiooni Azeta.ee apteekritelt distantsilt.

Terviseuudised ja näpunäited