EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 610 3100

9 looduslikku hästi toimivat vahendit peavalude jaoks


9 looduslikku hästi toimivat vahendit peavalude jaoks

Peavalusid võivad põhjustada mitmesugused põhjused: väsimus, stress, toitainete puudus ja paljud muud. Sellele probleemile leidub ka looduslikke alternatiive. Need on tõhusad nii peavalu sümptomite leevendamisel, kui ka põhjuste ennetamisel omamata praktiliselt kõrvaltoimeid.

1. Vesi

Üllatav, kuid see on kõik, mida vajame. Kahjuks kannatavad paljud meist kroonilise vedelikupuuduse all. Kohvi, alkoholi ja magusate jookide tarbimine teeb asja ainult hullemaks. Niipea, kui tunnete peavalu sümptomeid, jooge üks suur klaas vett. Ja jätkake päeva jooksul rohkema koguse vee joomist. Kui Teile tundub puhta vee joomine igav, saate oma kehas vee kogust suurendada, süües suure veesisaldusega köögivilju ja puuvilju. Lisage oma igapäevasesse menüüsse värsked kurgid, seller, kapsas, suvikõrvits, spinat, arbuus, greip ja apelsinid.

2. Magneesium

Uuringutega on leitud, et migreenihoogu aitab vähendada või  ennetada õigel ajal võetud magneesiumi lisand ning, et migreenihaigetel on kehas madalam magneesiumi tase. 400–600 mg magneesiumi tarbimine suurendab ajus verevarustust ja nõrgendab ebamugavusi põhjustavaid spasme. Samuti võib magneesiumi pidevalt sisse võtta - see võib vähendada keha üldist kalduvust migreeni ja peavalude tekkeks. Kiire efekti saavutamiseks kasutage kiiresti imenduvaid magneesiumi preparaate- nagu veeslahustuvad või suuslahustuvad vormid või magneesiumit tsitraadi soolana. Magneesiumit võivad tarvitada ka rasedad naised ja imetavad emad. Magneesiumit leidub sellistes toiduainetes nagu pähklid ja seemned, kaunviljad, teraviljad, avokaadod, brokkoli ja banaanid.

3. B-vitamiinid

B-vitamiinide vähesus organismis on veel üks võimalik ja levinud närvivalude  ja ka peavalude põhjus. Ühe selle teooria kohaselt on närvirakkudel liiga palju erinevaid ülesandeid, kuid mõnikord puudub neil nende täitmiseks energia. Migreeniga patsientidele määratakse sageli terve B-grupi vitamiinide rühm, mis sisaldab 8-t B-vitamiini: tiamiin(B1),  riboflaviin(B2), niatsiin(B3),püridoksiin( B6) , foolhape(B9),tsüanokobalamiin (B12), biotiin(B7) ja pantoteenhape(B5). Igal B-vitamiinil on oma roll alates glükoosi tarvitamisest energiaks, kuni seedeensüümide, närvirakkude  ja ajurakkude töö korraldamiseni. B-vitamiinid lagunevad oluliselt kui neid kuumutada ja toiduvalmistamisel töödelda, seega on aegajalt tekkiv B-vitamiinide vähesus üsnagi tõenäoline.

4. Lavendli ja piparmündi eeterlikud õlid

Lavendli õlil on rahustav, lõõgastav, undsoodustav ja peavalusid vähendav toime. Piparmünt sisaldab rohkesti mentooli, mida on aastasadu kasutatud peavalude leevendajana, eriti sobilik on ta pingepeavalu korral. Kui piparmündiõli nahale kanda, parandab see manustamiskohas vereringet - see omakorda vähendab pinget ja valu. Õlide kasutamine peavalude leevendamiseks on väga lihtne soovitus. Segage mõni tilk mõlemat õli peopesadesse ja kandke seejärel kergete masseerivate liigutustega otsaesisele, meelekohatdele ja kaelale. Kui aroom tundub teile liiga intensiivne, lahjendage segu lihtsalt väikese koguse mandli- või kookosõliga. Ideaalis leidke vaikne koht lõõgastumiseks, hingake sügavalt sisse ja oodake, kuni peavalu vaibub.

5. Taimed

Peavalude vähendamiseks on mitmeid ravimtaimi. Nende hulgas on näiteks angervaks. Angervaksal on põletikuvastane, palavikkualandav ja valuvaigistav toime. Teiseks enimuuritud ja tõhusaks taimeks peavaludele peetakse neitsikummelit ehk lõhnavat püreetrit. Neitsikummel küll Eestis looduslikult ei kasva, kuid koduaedades kohaneb ta ilusti. Vanasti kasutati seda opioidide sõltuvuse leevendamiseks kuid tänapäeval valmistatakse sellest peavalu leevendamise vahendeid. Teda võib juua ka värskest taimest tehtud teena. Veel tasuks taimedest proovida palderjani.  Harilik palderjan on tuntud kui rahustava, antidepressiivse ja krampe leevendava toimega taim, mis mõjub nii peavalu, närvivalu kui ka närvilisusest tingitud kõhuvalude leevendajaana.

6. Ingver

Ingver võib vähendada põletikulisi protsesse kehas, sealhulgas ka veresoonkonnas. Peavalude leevendamiseks valmista kuum ingverijook: puista 3 väikest tükki värsket ingverit kahe tassi vee kohta,  kuumuta keemiseni. Valmis jooki saate lisada tüki sidrunit ja mett. Kasutamise ajal tuleb ingveri auru kindlasti sisse hingata - kõik need koos annavad mõnusat rahustavat toimet ja leevendavad peavalu.

7. Lõõgastav vann

Kuna peavalude sagedaseks vallandajaks on pinged ja stress, siis seda saab efektiivselt leevendada lõõgastava sooja vanniga, mis alandab lihaspingeid ning laiendab veresooni.   Lisage endale sobilikke eeterlikke õlisid nagu lavendel, rosmariin, nuluõli.

8. Magage piisavalt. Hea regulaarne uni on hea tervise eelduseks.

9. Toituge tervislikult. Sellest saab keha energiat ja vitamiine. Kiired süsivesikud nagu on saiakestes ja kiirtoitudes, tõstavad kiiresti veresuhkru taseme üles kuid sama kiirelt langeb veres glükoosi tase ning see omakorda võib põhjustada peavalusid. Head pikad süsivesikud on köögiviljad- eriti oad, mis hoiavad veresuhkru taseme pikema aja jooksul ühtlasena.

Kui  Teil on tekkinud äkki tugev peavalu või kui teie tavaline peavalu on muutunud, siis pöörduge arsti poole.

Terviseuudised ja näpunäited